Probuďte v sobě kreativitu

Publikováno
Kolega vedle u stolu neustále srší úžasnými nápady a z vás tak maximálně syčí kouř, když se snažíte najít svůj tvůrčí zdroj? Žádné strachy, nemusí to být navěky váš osud. Kreativitu můžete potrénovat podobně jako sval na břiše a s trochou úsilí rozvinout do plného pekáče buchet.

Co vám rozhodně v kreativní tělocvičně pomůže? Být aktivní. Jen pasivně čekat a doufat, že si vás tvůrčí štěstíčko najde samo, nejspíše nepovede k cíli. Takže jaké nástroje a způsoby se doporučují lidem, kteří chtějí povzbudit svou kreativitu?

Meditujte a trénujte všímavost

Zní to asi paradoxně, když mluvíme o aktivitě a o řádek níže doporučujeme meditaci. Mindfulness je ovšem velmi efektivní trénink, který nás učí naslouchat svému nitru a věnovat pozornost tomu, co bychom možná v běžné situaci přehlédli. Třeba právě nějakou originální myšlenku. Meditace obecně má ztišit chaotickou mysl, přinést uvolnění a povzbudit naši schopnost vnímat pocity i vnitřní energii. Pravidelná praxe pak může odstranit i naše interní bariéry, které nás limitují v inovativním a kreativním přístupu.   

Ponořte se do umění

Ovšem bez jakýchkoliv ambic stát se mistrem. Pusťte se do malování, zpěvu nebo jiné aktivity bez ohledu na to, jak vám to půjde. Často v sobě máme zakořeněno, že když se v něčem nestaneme slavnými a nejlepšími na světě, nemá cenu se ani snažit. Chyba! Tyto umělecké záliby bez jakýchkoli cílů nás mohou v životě posunout k větší otevřenosti, zvědavosti i kreativitě. Otevřete se tedy umění a naplno nasávejte jeho tvůrčí stimulace. 

Ponořte se do přírody

Prožívejte jí. Poznávejte všechny její barvy, tvary, formy, prostory. Uvolněte tělo, zrelaxujte mysl a probuďte v sobě pocity živosti, svobody a nezávislosti. To jsou totiž další dobré aspekty s potenciálem rozvinout kreativní myšlení nejen při práci, ale obecně v životě.

Hýbejte se, vědomě

Nápad ne a ne přijít? Zvedněte se a jděte se projít. Vážně. Výzkumy totiž ukazují, že pravidelný pohyb zlepšuje určité typy myšlení, dokáže posílit a chránit kognitivní schopnosti a povzbudit naše kreativní tendence. Také se říká, že jakákoliv fyzická aktivita, která pracuje s disciplínou a zpomalením myšlenek, nám v mozku buduje nové nervové dráhy, které se mohou stát přímou cestou k inovacím. Takže do čeho se pustíte? Bude to jóga, lyžování, tanec nebo snad bojová umění? Výběr vcelku široký. 

Sněte, anebo se nuďte

Stačí jeden klik a je z toho rázem hodina brouzdání po internetu. A pak další strávená hraním her, sociálními sítěmi nebo jinými aplikacemi. Rozptýlení na nás v dnešním světě číhá na každém kroku a pro nás pak může být opravdu těžké soustředit se na to podstatné.

Co dělat jinak? Dovolte si nudu. Jedna studie ukázala, že nudící se respondenti dosáhli v testech kreativity lepších výsledků než jedinci, kteří byli nadšení, uvolnění nebo rozrušení. Jiná studie zase poukazuje na snění, které údajně také zvyšuje náš kreativní potenciál. Takže nuda, sny a hledání nových nápadů bude hračka.

Omezte se, odstupte, koukejte z jiného úhlu

Nespokojte se s už existující variantou, která vede k dobrému výsledku. Zkuste si nastavit takové podmínky, které na první dobrou nenabízí jednoduché řešení. Zvýšíte tak šance vymyslet něco geniálního.

Zkuste svým myšlenkám nastavit nějaké limity, klaďte jim odpor, vraťte se o krok zpět nebo si naopak od problému dopřejte odstup. Zkuste si ho představit z nějakého vzdáleného místa, která nemá s tím současným nic společného. Možná zahlédnete nové a inovativní způsoby, které odstartují vaši kreativní dráhu.

Hledáte-li místo, kde se vám spojí příroda, procházky, sny, meditace, jiná perspektiva, měli bychom pro vás jeden útulný tip. 🙂 

_ _ _

Glamping u nás v OOTOOLNO vnímáme jako chvilkové blaho uprostřed přírody. Mysl zpomalí, tělo si odpočine, život na moment dostane novou perspektivu. Co takhle si podobný komfort přenést i do každodenní rutiny? Starat se o svůj spánek, radostnou náladu, fyzické i duševní zdraví. Dobře bychom se totiž neměli cítit pouze na dovolené. Právě o tom je náš wellbeing blog. Začtěte se a inspirujte.

Sdílejte:
Facebook
Twitter
Pinterest
Email

Další články

Jak využít pasivní odpočinek k dokonalé relaxaci těla i mysli

„Na to nemám čas.“ „Tohle musím ještě dodělat.“ „Relax je ztráta času.“ „Není čas ztrácet čas.“ Slyšíte se? Moderní doba nás nenechává na pochybách – život je neustálým kolotočem povinností, termínů a rychlých změn, a bohužel většina z nás si umí najít důvod, proč v té hektické spirále ještě dneska vydržet. A zítra taky. A pozítří stoprocentně. Ve víru pracovního nasazení často zapomínáme, že kromě aktivního zapojení je pro naše tělo i mysl klíčový také pasivní odpočinek. Proč si ho neodpírat? Jako benefity má a jak ho začlenit do své každodenní rutiny? 

Přečíst článek

10 důvodů, proč podnikat v glampingu

Podnikání ve vyšším standardu, luxusním prostředí a designu. Takový je byznys v odvětví glampingu, který se pro lidi stává stále oblíbenější volbou. Můžete pro ně tvořit jedinečné zážitky v přírodě. Prožitky bez kompromisů na pohodlí a kvalitu. Originální pobyty, které se výrazně odlišují od standardních hotelů a kempování v obyčejných stanech.

Přečíst článek