Jak využít pasivní odpočinek k dokonalé relaxaci těla i mysli

Publikováno
"Na to nemám čas." "Tohle musím ještě dodělat." "Relax je ztráta času." "Není čas ztrácet čas." Slyšíte se? Moderní doba nás nenechává na pochybách – život je neustálým kolotočem povinností, termínů a rychlých změn, a bohužel většina z nás si umí najít důvod, proč v té hektické spirále ještě dneska vydržet. A zítra taky. A pozítří stoprocentně. Ve víru pracovního nasazení často zapomínáme, že kromě aktivního zapojení je pro naše tělo i mysl klíčový také pasivní odpočinek. Proč si ho neodpírat? Jako benefity má a jak ho začlenit do své každodenní rutiny? 

Pasivní odpočinek a jeho význam

Představte si, že vaše tělo a mysl jsou jako akumulátory, které se v neustálém v provozu vyčerpávají. A podobně jako akumulátory je musíte dobíjet, abyste je mohli využít jako zdroj energie. Pasivním odpočinkem znovu doplníte svou sílu, získáte zpět vnitřní rovnováhu a budete snadněji čelit každodenním výzvám. Když totiž pasivně odpočíváte, zbavujete se zbytečných myšlenek a váš organismus se může plně soustředit na regeneraci.

Stres a jeho negativní dopady na tělo a mysl

Stres se vypracoval na jeden z největších symbolů této doby. Nepřetržitý pocit tlaku a napětí má mnoho nepříznivých dopadů na tělesné i duševní zdraví a navíc mají tu vlastnost, že nás často doženou ve chvíli, kdy to nejméně očekáváme. Zrychlený tep, nespavost, úzkost a vyčerpání jsou jen některé z projevů. Je to jako když běžíte dlouhou trať bez zastavení – tedy až do okamžiku, než zkolabujete. Takže otázka zní jasně, kdy si dáte pořádný oddech?

Typy pasivního odpočinku

Rádoby obyčejné chvilky

V dnešní uspěchané době je snadné zapomenout na “jednoduché” zážitky, přestože mají neobyčejnou hodnotu. O to cennější teď ta vaše pauza bude. Zatáhněte závěsy, pohodlně se usaďte a pusťte si oblíbený film. Uvelebte se s dobrou knihou, která vás vtáhne do jiného světa a dovolí vám na chvíli uniknout ze všední reality. Hudba je také skvělým prostředkem, jak se ponořit do jiné dimenze – zvolte si relaxační melodie a nechte se unášet vlnami klidu a harmonie.

Meditace a mindfulness

Meditace je jako jemné zastavení se na cestě životem. Má pozitivní vliv na naši duševní stabilitu, snižuje úzkost a zlepšuje schopnost koncentrace. Je to dokonalý relax pro naši mysl, který ji zbavuje nadměrného „šumu“. Pohodlně se usaďte, zavřete oči a soustřeďte se pouze na svůj dech. Nechte myšlenky proudit, aniž byste se jich drželi. Je to chvíle, kdy si můžete dovolit jen „být“ a naplno vnímat tady a teď. Mindfulness (všímavost), neboli uvědomování si přítomného okamžiku, můžete praktikovat i při běžných činnostech – cestou do práce, při jídle, nebo dokonce během mytí nádobí. 

Aromaterapie

Vyzkoušejte esenciální oleje (levanduli nebo mátu), které mohou mít okamžitý vliv na vaši náladu a stav mysli. Vůně umí zklidnit nervy a navodit pocit pohody.

Vizualizace na uvolnění mysli

Ne vždy je možné utéct někam daleko do klidu, tak si svůj pohodový koutek vizualizujte ve své hlavě. Zavřete oči a představte si místo, kde se cítíte šťastní. Může to být pláž, lesní cesta, horský vrchol nebo tichá ootoolnička. Vizualizace vám umožní na chvíli uniknout z reality a najít útěchu ve vlastním vnitřním světě.

Spánek 

Kvalitně se prospat je pro tělo a mysl doslova uzdravující balzám. Nedostatek spánku brání plné regeneraci a načerpání sil do nového dne. Vytvořte si spánkové prostředí bez rušivých elementů, jako jsou mobilní telefony nebo televize, to vám rozhodně zlepší kvalitu odpočinku a vy se probudíte mnohem svěžejší a motivovanější. O usímaních fíglech jsme se rozepsali v jednom ze starších článků. 

Pozorování přírody 

Příroda má magickou sílu regenerace. Udělejte si čas na procházku v parku, výlet do lesa nebo lenošení v ootoolničce. Sledování zelených stromů, šumění větru a vůně květin dokáží uklidnit mysl a naplnit vás pozitivní energií. Někdy zkrátka stačí jen tak pozorovat a vnímat, aniž byste něco aktivně dělali.

Jak si vytvořit prostor pro pasivní odpočinek 

Plánujte si svůj čas odpočinku

Nedostatek času na odpočinek je jen mylná představa. Den má přeci 24 hodin. Zamyslete se, kolik hodin denně trávíte na sociálních sítích či neustálým kontrolováním e-mailů i po pracovní době. Zkuste tento čas otočit ve svůj prospěch. Vytvořte si denní harmonogram a do něj zařaďte aspoň 15 minut pasivního odpočinku. Ideální doba na krátkou meditaci, prohlížení obrázků z přírody nebo poslech relaxační hudby. 

Nadesignujte si svůj relaxační koutek

Vnější prostředí ovlivňuje váš stav mysli více, než si možná myslíte. Vytvořte si svůj malý koutek klidu a pohody. Stačí pár polštářů a deka na pohovce, svíčky na stole, relaxační hudba v pozadí. Cokoli, co máte rádi. Bude to váš vlastní uvolněný ráj, do kterého se můžete uchýlit kdykoli, když budete potřebovat.

Omezte digitální ruch

Digitální svět máme na dosah ruky. Ačkoli je to zázrak technologie, může se stát velkým rušivým nepřítelem. Omezte dobu, kterou trávíte online. Naučte se vypínat notifikace, abyste mohli být skutečně v klidu. Když se budete chtít uvolnit, nezapínejte okamžitě telefon nebo počítač. Namísto toho se přepněte do módu pasivního odpočinku a nechte digitální svět na malou chvíli stranou.

Přínosy pasivního odpočinku

Pravidelný pasivní odpočinek může mít na váš život výrazný dopad. Kromě zlepšení fyzického a duševního zdraví se projeví i na několika dalších frontách. Váš spánek bude kvalitnější, čímž načerpáte více energie na další den. Vaše mysl se pročistí, což může vést k vyšší kreativitě a mentální jasnosti. A možná budete překvapeni, jak se časem snadněji poperete se stresem a i v opravdu náročných situacích zůstanete klidní a vyrovnaní.

Život je jako skládačka, v níž musíte najít rovnováhu mezi aktivitou a odpočinkem. Na začátku se možná budete muset přinutit ke zpomalení, ale když si pasivní odpočinek vpustíte do své každodenní rutiny, brzy poznáte, jak zázračný účinek na vaše tělo i mysl má.

_ _ _

Glamping u nás v OOTOOLNO vnímáme jako chvilkové blaho uprostřed přírody. Mysl zpomalí, tělo si odpočine, život na moment dostane novou perspektivu. Co takhle si podobný komfort přenést i do každodenní rutiny? Starat se o svůj spánek, radostnou náladu, fyzické i duševní zdraví. Dobře bychom se totiž neměli cítit pouze na dovolené. Právě o tom je náš wellbeing blog. Začtěte se a inspirujte.

Sdílejte:
Facebook
Twitter
Pinterest
Email

Další články

How to use passive rest for perfect relaxation of body and mind

„I don’t have time for this.“ „I have to finish this.“ „Relaxation is a waste of time.“ „There’s no time to waste.“ Can you hear yourself? Modern times leave us in no doubt – life is a constant merry-go-round of obligations, deadlines, and rapid change, and unfortunately, most of us can find a reason to stay in that hectic spiral today. And tomorrow. And the day after tomorrow. In the whirlwind of work, we often forget that in addition to active engagement, passive rest is also crucial for our bodies and minds. Why not deny ourselves that? What benefits does it have and how can we incorporate it into our daily routine?

Přečíst článek

Jak využít pasivní odpočinek k dokonalé relaxaci těla i mysli

„Na to nemám čas.“ „Tohle musím ještě dodělat.“ „Relax je ztráta času.“ „Není čas ztrácet čas.“ Slyšíte se? Moderní doba nás nenechává na pochybách – život je neustálým kolotočem povinností, termínů a rychlých změn, a bohužel většina z nás si umí najít důvod, proč v té hektické spirále ještě dneska vydržet. A zítra taky. A pozítří stoprocentně. Ve víru pracovního nasazení často zapomínáme, že kromě aktivního zapojení je pro naše tělo i mysl klíčový také pasivní odpočinek. Proč si ho neodpírat? Jako benefity má a jak ho začlenit do své každodenní rutiny? 

Přečíst článek